Haber

Cezayir Genelkurmay Başkanı, Rus yetkiliyle “askeri iş birliğini” görüştü

Cezayir Genelkurmay Lideri General Said Şankariha, Rusya Savunma Bakanlığı Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Yöneticisi Dmitry Shugaev ile askeri iş birliğini ele aldı.

Cezayir Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Şankariha, başşehir Cezayir’de Shugaev ile bir araya geldi.

Cezayir-Rusya askeri iş birliği programının uygulanması çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasında askeri iş birliğini ve ortak çıkar alanlarını güçlendirmenin yolları ele alındı.

Shugaev, son olarak 23 Mart’ta da Rusya-Cezayir hükümetler ortası ortak komite toplantısına katılmak üzere Cezayir’e bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi, tüm silah anlaşmalarını ve yurt dışıyla olan askeri iş birliğini denetliyor.

Cezayir, Rusya’nın Afrika kıtasındaki en değerli askeri müttefiklerinden biri ve tıpkı vakitte bölgedeki Rus silahlarının en büyük müşterileri ortasında yer alıyor.

Uluslararası raporlara nazaran Cezayir, Rusya’dan silah satın alan ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Cezayir yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşa ait ise tarafsızlığına bağlılığını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu