Haber

Meksika Devlet Başkanı, Otis Kasırgası’ndan etkilenenlere yeterli desteğin sağlandığını söyledi

MEKSİKA ŞEHRİ, 7 Kasım (Xinhua) — Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, hükümetin güneydeki Guerrero eyaletindeki Otis Kasırgasından etkilenenlere yeterli desteği sağladığını söyledi.

Lopez Obrador, Pazartesi günü düzenlediği olağan basın toplantısında, 25 Ekim’de Meksika’nın güney Pasifik kıyılarını vuran ve özellikle tatil beldesinde ciddi hasara yol açan kategori 5 kasırgası Otis nedeniyle şu ana kadar 47 kişinin öldüğünü, 53 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. Ülkenin başlıca turizm merkezlerinden biri olan Acapulco’nun. Kayıp ihbarında bulunulduğunu söyledi.

Lopez Obrador gazetecilere verdiği demeçte, “Yeterli destek sağlanıyor, sınır yok. Acapulco’nun ekonomik ve turistik faaliyetlerini yeniden canlandırmak ve en yoksul ve en muhtaç insanlara öncelik verilerek herkesle ilgilenmek için her şey mevcut.”

Afetten etkilenen 250 bin aileye ev eşyası dağıtımına başlanacağını kaydeden Lopez Obrador, Acapulco’daki 35 otelin gelecek yıl mart ayından itibaren yeniden faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.

Başkan, fırtınadan en çok etkilenen Guerrero belediyeleri olan Acapulco ve Coyuca de Benitez’deki iyileşmenin Aralık ayında gözle görülür hale geleceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu